Osoby starsze, mieszkające samotnie często nagabywane są przez oszustów podających się za przedstawicieli różnych instytucji. Aby wzbudzić zaufanie przestępcy stosują wiele podstępów. Jedni już od progu obiecują tańsze leki czy większą emeryturę, drudzy starają się wzbudzić litość, prosząc o szklankę wody lub podając się za wolontariuszy zbierających pieniądze dla chorych dzieci. Podają się np. za pracownika opieki społecznej zbierającego informacje o niezbędnej pomocy, za pracownika gazowni, który odwiedza osoby uprawnione do bezpłatnej wymiany kuchenek gazowych czy za pracownice służby zdrowia wykonujące badania i zabiegi w domu pacjenta. Do drzwi mogą też zapukać fałszywi kominiarze, pracownicy ZUS, pracownicy administracji czy telekomunikacji itp.
Aby nie dać się oszukać i okraść przestępcom musimy być czujni i pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Pamiętaj!
1) Nie wolno! otwierać drzwi osobom, których nie znamy.
2) Nie wolno ! wpuszczać do domu obcych, nie mamy takiego obowiązku.
§ Każda wizyta przedstawiciela gazowni czy elektrowni jest wcześniej zapowiadana.
§ Podczas takiej kontroli zadbaj, aby wraz z Tobą w domu był ktoś zaufany.
§ Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zadzwoń do tej instytucji, upewnij się, czy taka osoba tam pracuje i jest upoważniona do kontroli.
3) Nie wolno! wpłacać należności, ani przyjmować rzekomej nadpłaty od „inkasentów”.
4) Nie wolno ! rozmieniać pieniędzy nieznajomym, im chodzi głównie o rozpoznanie gdzie przechowujemy oszczędności.
5) Unikaj kupowania artykułów za podejrzanie niską cenę, im „większa okazja” tym większe prawdopodobieństwo oszustwa.
6) Uważaj na fałszywych krewnych! Rozmawiając przez telefon nie ufaj osobom podającym się za Twoich krewnych. Rzekomy wnuczek, czy siostrzeniec, telefonując do Ciebie udaje, że znajduje się w krytycznym położeniu i prosi o natychmiastową pożyczkę. Na początku rozmowy nie
przedstawia się tylko czeka aż sami „zgadniemy” kto dzwoni i zwrócimy się do niego po imieniu. Oszuści opowiadają historie o wypadkach, super okazjach na zakup samochodu lub domu, prosząc o przekazanie pieniędzy koledze lub koleżance, których nigdy nie widzieliśmy. W takich sytuacjach należy zachować szczególną ostrożność i w każdym przypadku sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z oszustem. Natychmiast zadzwoń do prawdziwego krewnego, za którego podawał się rozmówca, tylko w ten sposób upewnisz się z kim rozmawiałeś.
źródło: http://www.lodz.policja.gov.pl